Sommaren nÀrmar sig med stormsteg och sjÀlvklart vill vi ha ett par stilrena och klassiska linnebyxor tills dess. Ett par byxor i lin har varit pÄ tal lÀnge men Àntligen kan vi avslöja att de kommer finnas till försÀljning i  juni. Precis som alla klÀder frÄn Lin Living Àr ett par byxor i linne lika snyggt som det Àr bekvÀmt att ha pÄ sig dÄ de fungerar sÄvÀl en svalare sommarkvÀll som varm dag ute i solen.
Lite snabb info om dam- och herrmodellen kommer hĂ€r:’
PĂ„ bilden hĂ€r ovan ser ni en bild pĂ„ den första prototypen av dambyxan i fĂ€rgen natur. NĂ„gra av de synliga förĂ€ndringar som kommer att göras Ă€r gylfen som ska tĂ€ckas över och skĂ€rphĂ€llorna ska sjĂ€lvklart sĂ€ttas fast. Herrbyxan kommer att vara lĂ€ngre och rakare i modellen Ă€n vad dambyxorna Ă€r och höjden pĂ„ midjan kommer att vara lĂ€gre. PĂ„ dambyxan har vi satsat pĂ„ en ”mid waist” och byxorna sitter strax under naveln. Dambyxan kommer Ă€ven vara förstĂ€rkt kring buken och ha ha en dragsko i midjan vilket gör att man har möjlighet att spĂ€nna Ă„t byxorna vid behov.
Det Àr inte helt bestÀmt vilka fÀrger vi kommer ta in i sortimentet men nÄgra av de klassiska fÀrgerna kommer sÄklart att finnas. Om du har nÄgon speciell önskan pÄ en fÀrg du skulle vilja ha i linnebyxor Àr du varmt vÀlkommen att höra av dig till oss och berÀtta vilken det skulle kunna vara.
Vi hÀlsar er alla en fin torsdag!